Γυρνάμε τον χρόνο 24 χρόνια πριν και στον πρώτο τελικό Κυπέλλου που διεξήχθη στο Νέο Στάδιο ΓΣΠ. Και τι τελικός ήταν αυτός! Ομόνοια εναντίον ΑΠΟΕΛ, στον οποία η Ομόνοια έψαχνε μετά από 6 χρόνια φαγούραςτην κατάκτηση κάποιου τίτλου.

Σε μια καυτή ατμόσφαιρα από 25.000 θεατές των δύο ομάδων, η Ομόνοια διέλυσε τον αιώνιο αντίπαλό της με 4-2. Η νίκη της ήταν πέρα για πέρα δίκαιη και αν οι παίκτης της ήταν πιο ψύχραιμοι στις τελικές τους προσπάθειες, το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν δυνατές φάσεις, και η Ομόνοια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαλέκκου στο 36ο λεπτό και τη γυριστή κεφαλιά του Βέσκο Μιχαήλοβιτςευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Στο 43ο λεπτό, μετά από μακρινή μπαλιά και ασυνεννοησία μεταξυ Χριστοδούλου και Πετρίδη, ο Ράουφμαν απέναντι σε κενή εστία κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ με αλλαγές στην σύνθεση του προσπάθησε να πιέσει την Ομόνοια και να πετύχει κάποιο γκολ νωρίς για να ξαναμπεί στο παιγνίδι, αλλά η αμυντική γραμμή της Ομόνοιας στεκόταν πολύ καλά και δεν επέτρεψε στους επιθετικούς του ΑΠΟΕΛ να δημιουργήσει φάσεις. Αντίθετα, η Ομόνοια ήταν πιο επικίνδυνη και κατάφερε μετά από σέντρα του Χάρη Νικολάου και κεφαλιά του Ράουφμαν να σημειώσει το 3-0 στο 56ο λεπτό.

Στο 63ο λεπτό, μετά από σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Τάσος Γιαλλούρης χάνει την μπάλα που φτάνει στον Γιασεμάκη, ο οποίος ανατρέπεται και το ΑΠΟΕΛ κερδίζει πέναλτι. Το πέναλτι εκτελείται από τον Γιασεμάκη που το μετατρέπει σε γκολ και μειώνει σε 3-1.

Στο 77ο λεπτό, ο Μαλέκκος δίνει πάσα στον Ράουφμανστο κέντρο του γηπέδου που βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πετρίδη τον οποίο πλασάρει, αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ αποκρούει κάνοντας σωτήρια απόκρουση.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ καταφέρνει να μειώσει κι άλλο το σκορ σε 3-2 μετά από καλή ενέργεια του Χατζηλούκα και πλασέ από τον Ρομάν Όρετσουκ.

Η αγωνία για τους φίλους της Ομόνοιας κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού ο Ράουφμαν βγήκε ξανά απέναντι από τον Πετρίδη, τον οποίο αυτή τη φορά πέρασε, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ τον ανέτρεψε και υποδείχθηκε πέναλτι. Ο Πετρίδης αν και τελευταίος παίκτης τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Λούη Λοΐζου. Ο Βέσκο Μιχαήλοβιτς ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι επαναφέροντας τη διαφορά στα δύο γκολ και στέλνοντας το Κύπελλο στην Παπανικολή.